Αποστολέας Θέμα: Πως να γραφτώ στην ηλεκτρονική τάξη?  (Αναγνώστηκε 1955 φορές)

evry

  • Γενικός Διαχειριστής
  • Hacker
  • *****
  • Μηνύματα: 2182
  • Karma: +0/-0
  • To iterate is human, to recurse divine
    • Προφίλ
Πως να γραφτώ στην ηλεκτρονική τάξη?
« στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 03:38:00 πμ »
Για να γραφτείτε σε ένα μάθημα στο eclass πηγαίνετε στην ιστοσελίδα,
http://eclass.sch.gr/ , και κάνετε κλικ εκεί που λέει Σύνδεση με Λογαριασμό sch.gr

 
Εισάγετε τους κωδικούς που σας έχουμε δώσει:
 
και θα βρεθείτε σε μια οθόνη όπως αυτή που βλέπετε παρακάτω. Αυτό είναι το χαρτοφυλάκιό σας, δηλαδή τα μαθήματα στα οποία είστε εγγεγραμμένοι. Τώρα είμαι μέσα με τον δικό μου λογαριασμό και είμαι εγγεγραμμένος σε δυο μαθήματα. Εσείς θα βλέπετε κενή αυτή τη λίστα γιατί δεν θα είστε ακόμα εγγεγραμμένοι σε κάποιο μάθημα. Στη συνέχεια επιλέγετε από το μενού αριστερά Μαθήματα
 
και θα δείτε τη λίστα όλων των μαθημάτων του σχολείου σας!!! Μετά επιλέγετε το μάθημα στο οποίο θέλετε να εγγραφείτε.
 
 
Αν θέλετε να εγγραφείτε σε ένα κλειστό μάθημα, δηλαδή σε μάθημα στο οποίο η πρόσβαση δεν είναι ελεύθερη θα πρέπει να κάνετε αίτημα στον καθηγητή. Αφού επιλέξετε το μάθημα που θέλετε από την προηγούμενη λίστα (π.χ. εγώ μόλις επέλεξα Μαθηματικά Γ Γυμνασίου) θα δείτε την παρακάτω οθόνη στην οποία θα πρέπει να γράψετε κάτι στο κενό πλαίσιο π.χ. το όνομά σας και να κάνετε κλικ στο Υποβολή αίτησης. Μετά περιμένετε να σας έρθει ειδοποίηση στο email σας.
 
Learn to solve every problem that has been solved